Računar bez kućišta, takozvani „All in one“ svakako nije novotarija, ali na našem tržištu nije bili previše zastupljen. Promena će možda uslediti nakon što počne prodaja nove serije Hewlett Packardovih računara. Model HP 200-5220 je jedan od slabijih u novoj seriji. Prva stvar koja oduševljava kod ovog koncepta jeste jednostavnost korišćenja. Uz računar stiže kabl, bežični miš i tastatura, kao i klasična uputstva. Izvučete ga iz kutije, uključite u struju, priključite periferije i već može da se koristi. Odlična stvar ukoliko imate problema sa manjkom prostora, pošto nema dodatnih kablova. Ukupne dimenzije su mu 545 x 65 x 429 milimetara, dok je težina 8,25 kilograma. Veličina ekrana je zadovoljavajuća i iznosi 55 centimetara (21.5 inča), dok je rezolucija 1.920 x 1.080 piksela (FullHD) što pruža odličan pregled.
Računar bez kućišta, takozvani „All in one“ svakako nije novotarija, ali na našem tržištu nije bili previše zastupljen. Promena će možda uslediti nakon što počne prodaja nove serije Hewlett Packardovih računara.
Redakcija „Blica“ testirala je model HP 200-5220, koji je jedan od slabijih u novoj seriji, ali opet je ispunio sva naša očekivanja.
Štedi prostor
Prva stvar koja oduševljava kod ovog koncepta jeste jednostavnost korišćenja. Uz računar stiže kabl, bežični miš i tastatura, kao i klasična uputstva. Izvučete ga iz kutije, uključite u struju, priključite periferije i već može da se koristi. Odlična stvar ukoliko imate problema sa manjkom prostora, pošto nema dodatnih kablova. Ukupne dimenzije su mu 545 x 65 x 429 milimetara, dok je težina 8,25 kilograma.
Veličina ekrana je zadovoljavajuća i iznosi 55 centimetara (21.5 inča), dok je rezolucija 1.920 x 1.080 piksela (FullHD) što pruža odličan pregled.
Ulazi
Sa prednje strane ekrana se nalazi dugme za start, integrisana kamera i mikrofon, dok su se sa gornje nalaze zvučnici koji su dovoljno glasni za korišćenje u tišem ambijentu.
HP se odlučio za standardni „traj-loader“ umesto za slot, kada je optika u pitanju, što možda i nije najsrećnije rešenje. On se nalazi sa desne strane, pored tastera za regulaciju osvetljenja, dok se sa suprotne strane nalaze portovi USB x 2, slot za memorijske kartice (šest formata) i ulaz/izlaz za slušalice i mikrofon.
Pozadi se nalazi pet dodatnih USB ulaza, kao i ulaz za LAN, kao i dodatni audio izlaz za dodavanje jačih zvučnika.
Tastatura i miš su bežični i rade na klasične AA i AAA baterije što nije baš popularno rešenje. Na tastaturi se nalaze samo tri dodatna tastera za regulaciju jačine zvuka i „mute“ i ne poseduje nijedan drugi „media“ taster, dok je miš klasičan sa samo tri tastera.
Da li zbog toga što su novi ili su takve izrade, dok smo radili sa njima, već posle pola sata se oseti zamor u rukama.
Mašina
Pokreće ga stariji Intelov procesor oznake E5500 od 2.8 GHz, dok radna memorija ima ukupno 4GB DDR3. Grafika je integrisana i to je možda najslabiji deo kod ovog računara, ipak pokreće je solidni Intelov X4500HD.
Čak i sa tim (slabijim) karakteristikama, bez ikakvih problema smo pokrenuli više programa u isto vreme i 200-5220 nije pokazivao nikakvih poteškoća. Naravno, koristili smo aplikacije koje su potrebne prosečnom korisniku (Internet, Office paket, Media player...), kao i nekoliko video igara (Fallout: New Vegas i PES 11).
Softver
Operativni sistem je Window 7, verzija Home Premium, a pored njega ovaj računar stiže sa brojnim dodatnim softverom koji je razvio sam HP. Tako da su tu Power Assistant, MediaSmart Suite, Games Console, kao i Office paket i Norton Online Backup, ali trial verzija, kao i brojne druge aplikacije koje teško da ćete regularno koristiti.
U ovoj seriji HP je predstavio i dva skuplja „All in one“ računara koji imaju ekran osetljiv na dodir i koji će sigurno izazvati veliku pažnju kod potrošača.
Ipak visoka cena kod ovih računara će sigurno predstavljati minus.